ORDINAČNÍ  HODINY

MUDr.Jaromír ANDR 

 

Pondělí  7-12   13-15

Úterý      7-12   13-15

Středa    7-10   10-13

Čtvrtek   7-12   13-17

Pátek      7-12

 

Telefon   465  67 68 50

Mobil    775 073 887

 

Poradna pro kojence:

Čtvrtek 13-16 hod  
                                                                                                                              e-mail : andr@orlicko.cz

Vážení rodiče,

 

 

gratuluji  Vám k narození Vašeho děťátka a přeji mu v životě vše nejlepší.

 

     Dovolte mi poskytnout Vám několik rad do začátku:

 

 

  1. Co je dobré vědět :

Miminko bylo v bříšku u maminky spokojené, neboť bylo chráněno před zevními vlivy (chlad, vítr, nešetrné doteky..) a zároveň díky pupečníku mělo stálý přísun živin a kyslíku.Nyní již není chráněno břišní stěnou, všude je hluk, chlad, stále s ním někdo „hází“…Moc se mu na tom světě nelíbí. Dejte mu tedy pocit lásky, bezpečí, pohody.Mluvte na dítě klidně,laskavě, ale i dospělí mezi sebou buďte vlídní, neboť i když se to nezdá, děťátku se právě v tom nejčasnějším věku utváří základní charakter a dítě od Vás „nasává jako houba“ základy mezilidského jednání..

Na druhé straně zase dítě musí vnímat, že není středobodem vesmíru, kolem kterého se vše neustále točí.

 

  1. Režim dne :

Od rána do večerního koupání je vhodné kojení po 2 hodinách . Je to interval dětem vrozený, rozmezí je od 1,5 hodiny do 3 hodin. Nenechal bych dítě spát ve dne déle než 3 hodiny, pak dojde k otočení režimu denního za noční. Kojit by se mělo z jednoho prsu, po 2 hodinách z druhého prsu.

Ráno nejprve namažte kůži celého tělíčka včetně vlásků Excipialem U Lipolotio, potom s dítětem zacvičte – to jsme si ukazovali při první návštěvě.

Před kojením odstříkejte mléko, aby se dítě nezalykalo.Techniku kojení jste nacvičili v porodnici. Prvních 5 minut by mělo být kojení intenzivní,měli byste slyšet jak děťátko polyká. Když usíná, probuďte jej- jak,to jsme si též při první návštěvě řekli.

Druhých 5-10  minut je jen na „dokojení“. Pak dítě odložte, z prsu vytlačte trochu mléka a rozetřete po bradavce.

Pak dítě uchopte, nechte 3minuty odříhnout, znovu dítě položte, prsní bradavky namažte Bepanthenem, dítě přebalte ( to jsme si též ukazovali) , ustrojte a dejte spát.

Takto se cykly opakují až do  večerního koupání, které doporučuji pro vytvoření pocitu režimu dne u novorozenečků a kojenečků.

Po koupání dítě osušte, opět natřete kůži celého tělíčka Excipialem, dítě přebalte a ustrojte.Do pusinky kápněte jednu kapku vitaminů(pondělí až sobota Vigantol a v neděli Kanavit). Dítě nakojte a dejte spát.

V noci dítě nebuďte na kojení, vzbudí se samo. V noci s dítětem necvičte.

 

 

 

  1. Výživa :

Děťátko v děloze bylo zvyklé na nepřetržitý  přísun živin od maminky z pupečníku a  nemuselo si vytvářet žádné zásoby.Nyní se musí naučit, že žaludek slouží jako „kontejner“ potravy a že další potravu dostane až za pár hodin.Dítěti by vyhovovalo,kdyby k prsu matky mohlo být přisáté neustále, ale tento jev není v naší kultuře zvykem.

Do 6 měsíců dáváme výhradně mléčnou – „mlíčkovou“  stravu (kojení, umělé mléko), od 6. měsíce zavádíme   nemléčné příkrmy (polévky, kaše…) od 8. měsíce  pak obilné výrobky a po roce věku jí batolátko  stravu jako dospělý.Nepřisolovat do 3 let věku vůbec.

Samozřejmě nejlepší je kojení.O výhodách kojení a jeho technice mají být maminky informovány už v porodnici. Připomenu jen, že přikládáme dítě (pokud možno zklidněné) k prsu a nikoliv obráceně, polohou bříško k bříšku,celý prsní dvorec do pusinky dítěte. Při kojení má být dítě bdělé a nemá spinkat (buďte ho), polykání má být klidné aby dítě nepolykalo vzduch (tiše mu zpívejte, hlaďte ) .Kojení má trvat do10- 15 minut!!! Déle ne.

Péče o prsy-po kojení odstříkejte pár kapek mléka a rozetřete je po bradavce, nechte zaschnout a pak namažte Bepanthenem či Calcium pantothenicem mastí, přiložte vložku do podprsenky a navlékněte kojeneckou podprsenku. Před kojením pak prs omýt vodou

Kojení je zprvu silně bolestivé, ale to přejde..

Zakázané potraviny při kojení- perlivá minerální voda a obecně nadýmavé potraviny .(čerstvé pečivo, cibule, česnek, pálivá koření( to vše vede k bolení  bříška miminka)

Kojení zlepšuje-psychická pohoda, bílá káva z melty a mléka, čaje pro kojící maminky.Čaje obsahují fenykl+kmín+anýz+kopr.Tyto bylinky přejdou do Vašeho mléka a působí proti bolení bříška dítěte.Čaje pijte  maximálně 3 dcl denně..

Kojení a hubnutí-kojení samo vede k velkému hubnutí maminek. Nedržte žádné omezovací diety,jezte velmi zdravě, nezapomeňte na 2x do týdne mořské ryby a dostatek mléčných výrobků  proti osteoporóze a zubnímu kazu.Musíte jíst nejen za sebe, ale i za dítě.Cvičení je vhodné jen velmi mírné, spíš pro dobrou náladu než pro kondičku..

Kojení a měsíčky- dostanete-li měsíčky, mléko změní chuť a dítě je bude zprvu odmítat.

Kolikrát kojit – v porodnici velmi často, i po půl hodině. Postupně převeďte novorozenečka na optimální časový interval 2 (1,5  až 3) hodin během dne (buďte dítě ve dne, bude-li spát déle než 3 hodiny). V noci pak ať se hlásí k jídlu jak chce ( většinou se ale samo dítě budí po 3-4 hodinách).

Po kojení nechte dítě  odříhnout, což může trvat 1-3 minuty.

První pomoc při zánětu v prsu-zánět se projeví zarudnutím, zatvrdnutím, proteplením a bolestivostí části nebo celého prsu. Kojte z tohoto prsu dále (i přes velkou bolest), přikládejte obklady z tvarohu a čistého alkoholu, vezměte si Paralen nebo Ibuprofen (přejdou sice i do mléka, ale děťátku to nijak vadit nebude).Při zhoršování stavu – při teplotách nad 38,5stC .- jděte k lékaři.

 

Nemůže-li maminka z nějakého důvodu kojit, či musí-li dokrmovat, podáváme miminku umělou mléčnou stravu.Ta má zejména tyto nevýhody – neobsahuje imunitní buňky a protilátky od matky (ochrana proti infekci), srazí se se žaludeční šťávou v hustou kaši, která pomaleji než mateřské mléko prochází střevním traktem a vede k bolestem bříška, nadýmání a zácpě.Oproti kojení zase ale maminka vidí, kolik miminko vypilo

Trh nabízí celou škálu mlék, všechna jsou kvalitní, ale v lecčems se od sebe odlišují.Důležité ale je,že  do roka věku nesmí žádné dítě jiné než kojenecké sušené mléko!!!.

 

Minerální vody k přípravě mléka: -mají být neperlivé, neochucené -  U nás nejdostupnější je „ Dobrá Voda“, „Korunní“, Čistá voda“ „Aquilla“

Na krabici mléka je návod, kolik mléka připravit podle váhy dítěte či podle věku dítěte. Řiďte se váhou děťátka a pak dle jeho potřeby.

Velmi vhodné je přidávat do vychlazeného mléčka Lactobacillus acidophillus ½ kapsle do každé dávky.Snižuje to plynatost bříška a upravuje stoličku.

 

  1. KOUPÁNÍ

Miminka by se měla koupat každý den, zvykem je, že večer. Teplota vody by měla být na „BABY“ teplotě na teploměru, později vhodnou teplotu zkontrolujete hřbetem dlaně a předloktí.Teplota vzduchu by měla být kolem 25-26 stC.Koupání by se mělo dětem líbit, ne je traumatizovat.

Mýdla-lepší je jádrové.Na rozdíl od tekutého mýdla se sice  hůře roztírá, ale snadněji se smývá , nezůstává na pokožce a nedráždí tak kůži miminka.

Místo mýdla Vám nabízíme do koupele mandlový olej od Hippu.  POZOR, DÍTĚ SE VELICE SMEKÁ.

První tahy při mytí dítěte mají vést přes oči, od zevního k vnitřnímu okraji oka, ne obráceně.

 

Doporučuji obden  vykoupat dítě v čaji z řepíku lékařského. Dezinfikuje kůži, hojí a mírně vysušuje.

Po vykoupání dítě osušte tetraplenou a natřete olejem či tělovým mlékem včetně hlavičky a vlásků, včetně pupíku ,zevního genitálu , oušek . Namasírujte prstíčky, zejména palečky nohou. Ouška vysušte štětičkou a druhým koncem naneste trochu olejíčku či Excipialu .Podejte vitaminy Vigantol, popř.Kanavit .

 

  1. OBLÉKÁNÍ

Je dobré vědět, že děťátko se rodí na svět celkem adaptované na klimatické podmínky(na zimní či letní období), proto bychom neměli dítě zbytečně nabalovat, abychom mu nepřivodili potníčky. Minimálně do 6 týdnů až 6 měsíců  nedokáže dítě udržet teplotu ručiček a nožiček , proto dávejte rukavičky a ponožky.

Jestli je dítěti zima poznáte podle nosánku – je-li studený, je mu zima.Ručky a nožky bude mít studené několik měsíců.

Oblečení by mělo být vyrobeno z bavlny.

Čepičku dávejte jak v létě tak v zimě.,zejména na noční spinkání.

Zavinovačku používejte do kočárku, na spaní v postýlce,zezačátku i při krmení dítěte.Celodenní používání zavinovačky ale brání dítěti v pohybu a zpomaluje tak psychomotorický rozvoj.

 

5) SPANÍ

Potřeba spánku je individuální. Čím menší dítě, tím spí více a častěji. Novorozenci prospí většinu dne i noci. Děti  se žloutenkou mají tendenci spát déle a hlubším spánkem, ze kterého se samy nebudí ani k jídlu, a proto musí být k jídlu probouzeny.

Dítě by mělo v noci spinkat ve své postýlce, která má matraci pod hlavou přizvednutou.Teplota místnosti by měla být kolem 19stC.Kolem postýlky rozvěste vlhké pleny, sušte zde prádlo.

 

  1. VYCHÁZKY

S vycházkami začínejte časně, dítě se rodí adaptované na momentální klimatické podmínky.Nejprve dělejte 30 minutové procházky 3 x denně (1-2 dny) a pak přecházejte na režim, kdy dítě je po většinu dne venku a doma jej pouze krmíte a hrajete si s ním pro podporu psychomotorického rozvoje..Obličej natírejte v létě nemastným krémem, v zimě pak tyčinkou jeleního loje.

Ven nechoďte pouze za velmi nepříznivých podmínek- silný vítr, mráz minus 10stc a větší, vedra nad 30stC, liják s větrem.

V zimě mažte obličejíček stále Jelením lojem, opakovaně!!! I venku.

 

7) PŘEBALOVÁNÍ

Přebalovat je vhodné kolem každého kojení. Stoličku nahrubo otřete do potřísněné pleny, pak parfemovaným ubrouskem (Johnson, Pampers…) setřete stoličku z kůže dočista(netlačit,nevtírat stoličku do kůže) a pak zadeček omyjte teplou vodou a mýdlem, osušte,nechte 4 min.větrat.

Pakliže děťátko jen močilo, stačí kůži otřít teplou vlhkou žínkou a osušit.

Mastí natřete zevní genitál a zadeček od třísel, přes hýždě až k zádíčkům. Aplikujte co nejtenčí vrstvu.

Vhodné jsou zejména tyto masti : Levandulová, rybí, Ondřejova, Vinohradská(na recepty)

Dítě zabalte do plenek.

 

8) PLENKY

Jsou vpodstatě dvojí: látkové a plenkové papírové  kalhotky a obojí mají plnit dvojí funkci :

  1. zabránit potřísnění stoličkou a močí dítěte
  2. napomáhat zdravému vývoji kyčelního kloubu.

 

 

Je možný několikerý způsob balení, vždy musí platit, že je nutno přebalovat kolem jídla(tedy celkem často) a že se nesmí nechávat dítěti plenka potřísněná.

Pohodlnější, bezpečné a cenově srovnatelné s látkovými plenami je používání jednorázových plen papírových kalhotkových, které nemusíte prát, sušit,žehlit..

 

 

 

9) PRACÍ PROSTŘEDKY

Pro praní v ruce (slavnostní dupačky atp.) rozhodně doporučuji mýdlový prášek dětský(BATOLE…)

Pro praní na vyvářku(pleny, pyžamkové dupačky…) v pračce je celkem jedno jaký prášek zvolíte, důležitější je prádlo dobře vymáchat z pracího prostředku = po skončení programu dejte ještě jednou program pouze na máchání, event. ždímání.

Pleny do 3 měsíců žehlete po obou stranách, pak stačí pouze po jedné straně.

 

10) PREVENTÍVNÍ PROHLÍDKY

K posuzování zdravého vývoje Vašeho děťátka slouží systém preventivních pediatrických prohlídek.Tento vypracovaný systém patří bezesporu mezi nejlepší ve světě.

Důležitá je ale Vaše spolupráce, Vaše dotazy, připomínky.Nebojte se ptát, třeba i na zdánlivé „nesmysly.“

Na každé prohlídce bych Vás měl upozornit na co je zaměřena,jak jste dopadli a jak máte dále postupovat zejména v oblasti výživy a v eventuální speciální péči.

První prohlídku je dobré provést co nejdříve po propuštění z nemocnice, abychom zjistili výchozí hmotnost na naší váze. Druhou prohlídku provádím přesně za týden za stejných podmínek děťátka(aby bylo najedené zhruba ve stejný čas jako při první prohlídce). Zdravé děťátko má prospět kolem 150 – 200 gramů.Pakliže tomu tak je a Váš novorozeneček nemá žádné jiné obtíže, postačí další kontrola až v 6 týdnech věku. Ta je vždy ve středu, začíná vyšetřením kyčlí na ortopedii u MUDr. Miloše Jansy v 8. 00 hodin bez objednání. Po vyšetření kyčlí přijdete k nám na pokračování prohlídky.

Náušnice doporučuji aplikovat společně s prvním očkováním dítěte, což je kolem 9. týdne věku.

Léky:Při první prohlídce dostanete vitaminy D a K.

         Vigantol  je vitamin D, potřebný ke zdravému růstu kostí, aby děti neměly křivici. Aplikuje se přímo do pusinky dítěte 6 dní v týdnu 1 kapka (nejlépe pondělí až sobota, po koupání)Podává se do roka až roka a půl věku dítěte.

         Kanavit  je vitamin K, jehož je  nedostatek v mateřském mléce, proto se podává dětem výhradně kojeným. V uměle vyráběném mléce je přidáván, takže jej dětem převážně na umělé výživě nemusíme dodávat. Nedostatek vitaminu K se projevoval krvavými průjmy.Podává se 1 kapka v týdnu(nejlépe každou neděli).

         Brufen ,Nurofen,Ibalgin sirup Je dobré mít doma jako lék první pomoci.Na rozdíl od známějšího Panadol Baby sirupu je bezpečnější(nelze jej předávkovat), působí nejen proti teplotě a bolesti, ale i proti zánětu, který vyvolává právě ty teploty a bolesti.Navíc oba stojí stejně. Brufen sirup obsahuje stejnou léčivou látku  jako Nurofen sirup či Ibuprofen sirup.

     Na první prohlídce bych Vás měl upozornit na to, že čistit očička není nezbytně nutné, pakliže novorozeneček nemá hnis v koutcích. Stačí jen při koupání otřít obličejíček a oči žínkou.

     Měl bych Vám i vysvětlit, co je to hormonální reakce dítěte- z mateřského mléka dostává dítě krom výživných látek i ženské hormony od maminky a proto dochází ke zvětšování prsíček u dítěte a u holčiček může být přítomen i krvavý hlen na plínce ze zevního genitálu.Tyto stavy nevyžadují léčbu, pouze sledování.Pouze při zarudlých prsíčkách , ze kterých vytéká hnis se podávají antibiotika.

     Též Vás upozorním na to, že měřit teplotu dítěti je nejlépe rtuťovým teploměrem, v zadečku. Od naměřené teploty se odečítá 0,5 stupně Celsia.Zvýšené teploty 37,0-38,0 nevyžadují podání léků, ale při horečkách nad 38 stupňů Celsia již léky podáváme.

 

 

 

ORDINAČNÍ DOBA  PRO NEMOCNÉ A KONTROLY

Pondělí   7-12      hod

Úterý       7-12     hod

Středa     7-10     hod

Čtvrtek    7-12     hod             16-17 hodin

Pátek       7-12    hod

 

 

ORDINAČNÍ DOBA PRO POZVANÉ PREVENTIVNÍ PROHLÍDKY (pro zdravé děti)

Pondělí   13-15        hodin

Úterý       13-15        hodin

Středa     10-12        hodin

Čtvrtek     13-16       hodin

Pátek        Nejsou prevence

 

Internetové stránky

 

andr8.webnode.cz

 

Přehled preventivních problídek a doporučených očkování   od roku 2020

 

Termín                   Povinné očkování Doporučené očkování

 

Převzetí do péče      0                                             0

14 denní prohlídka  0                                             0

6 týdenní prohlídka 0                                             Rotaviry Rotateq

3 měsíce                  0                                             Rotaviry (Rotateq) a Meningokok B (Bexero)

4 měsíce                  Hexacima                              Rotaviry a Pneumokoky (Synflorix,Prevevenar)

5 měsíců                     0                                         Meningokoky B (Bexero)

6 měsíců                 Hexacima                              Pneumokoky

8 měsíců                 0                                             0

10 měsíců                               0                                             0

12 měsíců                               Hexacima                              Pneumokoky

13 měsíců                               0                                             Meningokoky B, Meningokoky A,C,W,Y (Nimenrix)

15 měsíců                               MMR Priorix 1. dávka

18 měséců                              0                                             0

19 měsíců                               MMR 2. dávka (až do 5-6let věku)

Roky 3,  5   7   9   11  13  15  17   19

 

5 let                                        Adecel                                    Klíšťová  Encefalitida

10 let                                      Boostrix Polio        0

13 let                                      0                                             Lidský papilomavirus (Cervarix, Gardasily)

 

 

Velmi orientační jídelníček             MM= mateřské mléko      UM =umělé mléko

 

Věk                                        Dieta ano                                                              Zákaz

 

0 – 4 měsíce                           „ Mlíčková“  MM, UM                         Vše ostatní

4-6 měsíce                              MM,UM    jogurt banán jablko             Vše ostatní

6-8 měsíců                              výběr batolecí                                                        Lepek, bílek, sůl ….

8-12 měsíců                            výběr batolecí +lepek                                             Bílek, sůl….          

1rok – 3 roky                         batolecí=neslaná                                     Sůl

3-19  let                  Racionální strava

 

 

Telefon Dětská pohotovost ÚnO  pavolon G,E                  465 710 191

Telefon Záchranné služby -                                                                155